نقش دیوان دائمی داوری بین المللی در حل و فصل اختلافات بین المللی ( ۳۰ صفحه)

 • پس از پرداخت لينک دانلود هم نمايش داده مي شود هم به ايميل شما ارسال مي گردد.
 • ايميل را بدون www وارد کنيد و در صورت نداشتن ايميل اين قسمت را خالي بگذاريد.
 • در صورت هر گونه مشگل در پروسه خريد ميتوانيد با پشتيباني تماس بگيريد.
 • براي پرداخت آنلاين بايد رمز دوم خود را از عابربانك دريافت كنيد.
 • راهنماي پرداخت آنلاين
خريد آنلاين

نقش دیوان دائمی داوری بین المللی در حل و فصل اختلافات بین المللی ( ۳۰ صفحه)

 

فــهــرست مـــــطالـــــب

عناوین

مقدمه

معرفی دیوان

تاریخچه

صلاحیتهای دیوان و جرائم مورد تعقیب

خلاء های اساس نامه دیوان

مفهوم و تقسیم بندی اختلافات بین المللی

شیوه های حل اختلاف

شورای امنیت و صلح جهانی

نتیجه گیری

فهرست منابع و ماخذ

 

بسمه تعالی

مقدمه

امروزه روابط اعضای جامعه بین المللی به قدری رشد و توسعه یافته است که وجود این روابط برای آنها مری حیاتی محسوب می شود. این روابط در دو وجه دوستانه و خصمانه تجلی پیدا می کند و حقوق بین الملل تنظیم کننده این روابط است . پدید آمدن اختلاف بین اعضای این جامعه گسترده با وجود تضاد منافع ، امری بعید و غیر منتظره نیست . عدم فیصله به موقع اختلافات ممکن است علاوه بر قطع روابط دوستانه موجب بروز درگیری و مخاصمه شده و نظم این جامعه را بر هم زند.

به منظور حل صلح آمیز اختلافات ، توسل به راهکارها و شیوه های مسالمت آمیز ضروری به نظر می رسد. همانطور که بعدا به آن اشاره خواهیم کرد این شیوه ها از سوی مراجع مختلف بین المللی ارایه می شوند؛ که «دیوان دائمی داوری » یکی از معتبر ترین مراجع محسوب می شود که شیوه های متنوعی را در حل و فصل اختلافات بین المللی ارائه می کند.

کشور ما هم به عنوان یکی از اعضای جامعه بین المللی ، در عرصه روابط بین الملل و تعارض منافع با سایر اعضا ممکن است با ختلافاتی نیز مواجه شود که در صورت اعتقاد به فیصله مسالمت آمیز اختلافات، ناگزیر از شناخت و استفاده از شیوه های صلح آمیز در نیل به این مقصود می باشد. با این توصیفات هر قدر شناخت از این شیوه ها ، نتایج حاصله از آنها و نیز مراجعی که این شویه ها از طریق آنها اعمال می گردند، کامل تر و گسترده تر باشد ؛ ما را در انتخاب مناسبترین شیوه و بهترین مرجع ، مطمئن تر می نماید.

قصد ما این است که در حد توان «دیوان دائمی داوری» و شیوه هایی که دیوان از آنها در حل اختلافات بین المللی بهره می گیرد را ضمن معرفی ، بررسی نماییم و از این رهگذر جایگاه و نقش دیوان دائمی داوری را در حل و فصل اختلافات بین المللی بهتر بشناسیم . در این بحث بنای ما فقط بیان نظری مطالب نیست و به جنبه های کاربردی قضیه نیز مورد توجه قرار گرفته است .

این موضوع از آن جهت بیشتر اهمیت می یابد که در سالهای اخیر ، دیوان دائمی داوری تلاشهای زیادی به منظور حضور فعالانه تر در عرصه حل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی انجام داده است که متمایز از عملکرد آن در گذشته است . تحولات و عملکرد اخیر دیوان دائمی داوری اعتبار تاریخی آن را ارتقا داده است که افزایش رو به تزاید اعضا و استقبال قابل ملاحظه  از دیوان دائمی داوری در حل اختلافات ، این مطلب را بیشتر جلوه گر می سازد.

بر اساس برآورد دفتر بین المللی دیوان ، در آینده دیوان دایمی داوری بزرگترین مرجع رسیدگی به اختلافات بین المللی خواهد بود که صلاحیت رسیدگی به انواع اختلافات بین المللی را دارد و ما در آینده نه چندان دور شاهد حضور فعال تر و گسترده تر دیوان دائمی داوری در زمینه حل صلح آمیز اختلافات بین المللی خواهیم بود. از این رو آشنایی با دیوان مذکور برای هر فردیکه در زمینه حقوق بین الملل فعالیت می نماید ضرورت دارد.

از آنجا که بیشتر تحولات دیوان در سالهای اخیر صورت گرفته ،کمتر مورد بحث و بررسی واقع شده است ؛ به طوری که در منابع فارسی تقریبا هیچ مطلبی در مورد تحولات دیوان مشاهده نشد. در منابع خارجی در دسترس نیز نیز تحولات اخیر دویان دائمی داوری کمتر مورد بحث قرار گرفته بود. در کنار این مشکلات سایت دویان دائمی داوری با اطلاع رسانی دقیق و گسترده راهگشای ما در دستیابی اطلاعات صحیح و به روز دیوان بوده است .

 

معرفی اجمالی دیوان

 

دیوان دائمی داوری یک سازمان بین المللی است که طیف گسترده ای از خدمات را به منظور حل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی اعم از اختلافات بین دولتها ، اختلافات بین دولتها و اشخاص خصوصی و همچنین اختلافات مروبوط به سازمانهای بین المللی ارایه می نماید.

این خدمات مشتمل است بر :

مساعی جمیله (good offices)

میانجیگری (Mediation)

کمیسیونهای تحقیق (fact-finding commissions

سازش (Conciliation)

داوری (Arbitration)

دیوان دائمی (PCA) بر اساس توافق بین دولتها در کنفرانس سال ۱۸۹۹ مطابق «کنوانسیون حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی » ایجاد شد و به عنوان اولین و قدیمی ترین موسسه دایمی با صلاحیتهای گسترده است که در زمینه حل و فصل اختلافات بین المللی فعالیت می نماید.

 

 

نتیجه گیری :

نقش دیوان در حل و فصل اختلافات بین المللی را میتوان از جهات ذیل بر شمرد:

 • از باب شیوه ها و ابزارهای متعدد حل و فصل اختلافات بین المللی که مطابق آنچه گفته شد دیوان از یک سری مکانیزمهای عمده کمیسیونهای تحقیق ، کمیسیونهای سازش و داوری بهره مند است و طرفین در انتخاب این شیوه ها آزادی عمل و اختیار بیشتری دارند.
 • از حیث مزیتهای رجوع به دیوان : همانطور که گفتیم سهولت در مراجعه به دیوان سریع بودن فرایند رسیدگی ، تعادل در کمیسیونهای دیوان ، وجود قواعد مناسب و جامع ، صندوق کمکهای مالی و داشتن امکانات وسیع مزایایی است که نقش دیوان را در حل و فصل اختلافات بین المللی برجسته تر می کند.
 • از لحاظ قدمت و اعتبار تاریخی : دیوان دایمی داوری اولین مکانیزم منظم جهانی در حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی می باشد که زمینه ساز تشکیل مهمترین نهادهای بین المللی گرددیه است و به قول کوفی انان ، دبیر کل سازمان ملل متحد ، تاسیس دیوان دائمی داوری توسط کنوانسیون ۱۸۹۹ لاهه بذری را کاشت که بعدها نتیجه اش جامعه ملل و نهایتا سازمان ملل و ارگان قضایی آن یعنی دیوان
  بین المللی دادگستری گردید.
 • آراء دیوان داوری در تشکیل عرف بین المللی موثر بوده و یک رویه قضایی معتبر در تبیین قواعد حقوق بین الملل می باشد به نحوی که می تواند در منابع مربوط به حل و فصل اختلافات بین المللی در خور توجه باشد.

 

 

آموزش خرید مقالات
۱- محصول مورد نظر خود را انتخاب کرده ، با کلیک بر روی هر محصول میتوانید مشخصات آن را بخوانید .
۲- بعد از انتخاب محصول خود ،  با زدن دکمه ” خرید ”  به صفحه بعد هدایت خواهید

۳- در این صفحه ایمیل و نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید و روی دکمه پرداخت کلیک نمایید که به صورت مستقیم به درگاه پرداخت بانک متصل خواهید شد.
۴- محصول به صورت فایل word می باشد و پس از پرداخت موفق توسط شما بلافاصله قابلیت دانلود دارد.
۵- بعد از پرداخت آنلاين موفق لینک دانلود محصول برای شما نمایش داده خواهد شد.
۶- در صورتی که مقاله مورد نظر شما در سایت موجود نباشد میتوانید از طرق ایمیل به ادرس ۳law.20@gmail.com مقاله مورد نظر خود را سفارش دهید.

یا میتوانید مقالات مورد نظر خود را با مشخصات کامل شامل : موضوع مقاله , نام و نام خانوادگی , رشته و دانشگاه محل تحصیل به  شماره  زیر پیامک کنید که پس از بررسی توسط همکاران ما با شما تماس گرفته خواهد شد.

۰۹۱۷۵۰۵۸۱۱۰

 

۱۳۹۵-۰۳-۲۷
كد : 839
وضعيت :‌موجود

مقالات پیشنهادی

تمامي مطالب درج شده در اين سايت آموزش و مطالعه می باشد و سايت مسوليتي در قبال محتواي مطالب بر عهده ندارد.
با وارد کردن ايميل خود و تاييد ايميل ارسال شده توسط فيدبرنر مي توانيد آخرين مطالب سايت را از طريق ايميل دريافت کنيد . ايميل شما پيش ما محفوظ مي ماند و هيچگونه ايميل تبليغاتي براي شما فرستاده نخواهد شد.
© حقوق سایت محفوظ است